DEFANSİF
SÜRÜŞ EĞİTİMİ.

Otomobil kullanmayı yeni öğrenmiş veya trafikte yeterli tecrübe ve deneyimi elde edemediğini düşünen, ehliyet sınavını kazanmak için aldığı sürüş eğitimini yeterli bulmayan sürücülerin katılabilecekleri, izle ve öğren ve bozuk görüş simülasyonu gibi yeni teknikleri de içeren trafikte sürücü ve yolcu güvenliğini arttırmaya yönelik eğitim programımızdır.

Hayatımızdaki en önemli psikomotor aktivitelerden biri olarak yer alan otomobil kullanımı, kişi için kolay bir hal almaya başladığında dikkat dağılmasını da beraberinde getirir. Basit bilgi ve tekniklerle önleyebileceğimiz bir çok görünmez kaza, sürücüler için çoğunlukla tehlikeli ve gerçekleşmesi muhtemel kazalara dönüşmektedir. Özellikle otomobil kullanmaya yeni başlayan sürücülerin becerilerinin oluşması esnasında atılacak, sağlam ve bilimsel gerçeklere dayanan temeller, kişinin sürüş yeteneklerinde çok önemli kazanımlar edinilmesini sağlayacaktır.

Tecrübeli eğitmenlerimiz rehberliğinde gerçekleştirilen sürüş istasyonu egzersizleri, araç dinamiğine olan hakimiyetinizi ve beklenmedik durumlarla daha sakin ve güvenli bir şekilde baş edebilmenizi kolaylaştıracaktır.

Eğitimimizin en önemli özelliği, kontrollü ve güvenli bir ortamda, sürücülere araç kontrolünü öğrenme ve uygulama, kullanma ve tehlikelerden kaçma egzersizleri ve özellikle de hata yapılması durumunda başlarına gelebilecek olaylar hakkında fikir sahibi olma olanağını sağlamasıdır. Eğitimler İstanbul için, Atatürk Olimpiyat Stadı otoparkında veya Körfez Yarış Pisti’nde oluşturulan güvenli parkurda BMW 3 Serisi otomobillerimiz ile verilecektir. Katılımcıların ehliyet sahibi olması gerekmektedir.

*Katılımcı sayısı kontenjanlarla sınırlıdır. Detaylı bilgi almak için 0850 755 04 06 no’lu iletişim merkezimizi arayabilir veya ön kayıt formunu doldurabilirsiniz.
Teorik Dersler Pratik Dersler Eğitim Programı
Sınıf Ortamında
Defansif sürüş mantığı ve trafikte öngörü
Temel prensiplerin ve trafikte karşılaşabileceğimiz tehlikelerin önceden fark edilmesi ve gerekli önlemlerin alınması ile ilgili konular.
Lastikler
Lastiklerin önemi, bilinmesi gereken ana konular ve yapılması gereken rutin kontroller.
Doğru koltuk ayarı ve direksiyon tutuşu
Koltuk ve direksiyon ayarları ile doğru sürüş pozisyonunun elde edilmesi ve bunun sürüş hakimiyetine olan etkileri
Tepki ve fren mesafeleri
Tepki ve fren mesafelerinin anlatımı ve takip mesafesinin durma mesafesine olan etkisi
Dikkat dağılması
Alkol, mesajlaşma, müzik dinleme gibi otomobil kullanırken dikkatin dağılmasına neden olan ve kazaların oluşmasında ilk sırada gelen konular.
Aktif ve pasif güvenlik ekipmanları
Emniyet kemeri ve ABS, TC, DSC gibi aktif ve pasif güvenlik ekipmanları hakkında bilinmesi gerekenler
Özel Parkur - Güvenli Alan
Slalom - Direksiyon hakimiyeti
Sabit ve değişken aralıklarla dizilen kukaların arasında zaman ölçümü yapılarak, teorik derste anlatılan tekniklerin uygulanması ile sert kaçış manevraları ve doğru direksiyon, gaz ve fren kullanımının eğitim otomobillerimiz ile pratik yapılması.
Fren hassasiyeti - Çarpışmadan kaçma manevrası
Kukalar ile oluşturulan istasyonda, ABS sistemi devrede iken, maksimum sertlikte fren yapılarak engel ile çarpışmadan kaçış manevrası egzersizinin eğitim otomobillerimiz ile pratik yapılması.
ABS Frenleme
Oluşturulan istasyonda, ABS fren sistemi bulunan araçlar ile en etkili şekilde fren yapma egzersizlerinin eğitim otomobillerimiz ile pratik yapılması.
Bozuk görüş simülasyonu
Otomobil kullanırken cep telefonu ile konuşma, mesajlaşma ve alkollü otomobil kullanma gibi davranışların sürücü üzerindeki olumsuz etkilerinin ve bunun doğurabileceği tehlikelerin, özel ekipmanlar kullanılarak gerçeğe en yakın şekilde algılanmasının sağlanması ile oluşabilecek tehlikeli durumların güvenli bir şekilde pratik edilerek sürücülerin hafızalarına kazınması.
  DEFANSİF SÜRÜŞ EĞİTİMİ PROGRAMI
  10:00 – 10:30     ALANA VARIŞ VE KAYIT İŞLEMLERİ
  10:30 – 11:45     TEORİK EĞİTİM
  11:45 - 12:30     ÖĞLE YEMEĞİ
  12:30 - 13:30     PRATİK EĞİTİM İSTASYONLARI 1 (ANİ ŞERİT DEĞİŞTİRME)I
  13:45 - 14:45     PRATİK EĞİTİM İSTASYONLARI 2 (SLALOM VE ABS FREN)
  15:00 - 16:00     PRATİK EĞİTİM İSTASYONLARI 3 (KAYAN OTOMOBİL DENEYİMİ)
  16:00 - 16:45     BOZUK GÖRÜŞ SİMÜLASYONU VE DRIFTCAR YARIŞMASI
  16:45 - 17:15     DEĞERLENDİRMELER, SERTİFİKA SUNUMU
  17:30     ALANDAN AYRILIŞ

* Eğitim programındaki saat aralıkları katılımcı adedine göre değişiklik gösterebilir.

ÖN KAYIT FORMU
En yakın motor sporları sürüş eğitimine katılmak için aşağıdaki formu doldurabilir ya da 0850 755 04 06 no’lu iletişim merkezimiz ile temasa geçebilirsiniz.
Lütfen katılmak istediğiniz zaman aralığını “Mesajınız” kısmında belirtiniz.

Kişisel Bilgiler
İletişim Bilgileri
İletilecekler
Kişisel verilerinizin işlenmesi hakkında aydınlatma metnini buradan inceleyebilirsiniz.

BOM Motor Sporları ve Ticaret A.Ş.’nin güncel haberleri, fırsatları ve etkinliklerinden haberdar olmak için ileti almak ister misiniz?

Evet Hayır
(*) işareti olan alanlar zorunludur.